Poradnia leczenia uzależnień
Leczenie refundowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W TERAPII DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH OD:
- środków psychoaktywnych,
- alkoholu,
- hazardu,
- pracy,
- Internetu
JAK WYGLĄDA TERAPIA?
Terapia odbywa się w ramach sesji grupowych i indywidualnych. Sesje grupowe odbywają się dwa lub trzy razy w tygodniu i trwają około 2- 3 godzin. W ramach oferty zachęcamy do uczestnictwa w grupach wsparcia oraz mityngach AA i AH.
W trakcie terapii poznasz swoją chorobę i jej skutki oraz rozpoczniesz naukę umiejętności ważnych dla życia w trzeźwości. Uczestniczyć będziesz w zajęciach przygotowujących Cię do radzenia sobie z nawrotami choroby oraz Treningu Zachowań Konstruktywnych.
DO CZEGO ZOBOWIĄZUJESZ SIĘ PODEJMUJĄC TERAPIĘ?
- do utrzymywania abstynencji,
- do uczestnictwa we wszystkich zajęciach,
- do punktualności,
- do zachowania dyskrecji.
DO CZEGO MASZ PRAWO PODEJMUJĄC TERAPIĘ?
- do mówienia bez lęku przed oceną i krytyką o sobie i swoich problemach,
- do szczerości w wypowiadaniu swoich odczuć i myśli,
- do popełniania i naprawiania swoich błędów.
Nie każde spożycie alkoholu oznacza uzależnienie, istnieją stany pośrednie pomiędzy piciem towarzyskim a chorobą, które mogą a nie muszą doprowadzić do uzależnienia. Mowa tu o dwóch kategoriach diagnostycznych jakimi są „picie ryzykowne” i „picie szkodliwe”.
NASZA PROPOZYCJA
1. O czym powinieneś wiedzieć podejmując decyzję o rozmowie z terapeutą?
W przypadku picia ryzykownego i szkodliwego najczęściej nie jest potrzebna długoterminowa terapia! Jednak musisz być świadom tego, że picie ryzykowne a później szkodliwe są kolejnymi przystankami w drodze do uzależnienia.
2. Czego dowiesz się podczas konsultacji?
Cykl trzech spotkań z terapeutą uzależnień pozwoli na ocenę modelu Twego picia oraz rozmiarów i szkód spowodowanych używaniem alkoholu.
3. Jakich propozycji możesz spodziewać się od specjalisty?
Po przeprowadzeniu diagnozy terapeuta zaproponuje Ci określoną formę pomocy: spotkania indywidualne lub psychoedukację grupową w celu zmiany sposobu spożywania alkoholu na bezpieczniejszy.
Osób pijących szkodliwie oraz ryzykownie jest cztery razy więcej niż uzależnionych!
Zespół terapeutyczny stanowią osoby, które systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje, uczestniczą w szkoleniach wymaganych przez standardy leczenia oraz poddają swoją pracę regularnej, cyklicznej superwizji.